Prieš mėnesį rašinį baigėme retoriniu sušukimu – “kad taip ant Kalėdų sužibtų lazeris…” ir spėkit! Lazeris per Kalėdas nesužibo. Sužibo iš kart po jų. Gruodžio 28 dieną, 2:33 val.nakties Integrated Optics partneris Jonas Jonuška kitam partneriui el. laiške pavadinimu “Kalėdiniai stebuklai :)” parašė (kalba netaisyta):
“Sveikas,
Black-box patentas jau veikia 🙂 Gavau trumpalaike stabilia veika. Build-up time ~30ns, round trip time ~6ns, Pulse width < 1ns (gali buti ribotas matavimo sistemos). Generavau stabilia impulsu vora, kurioje matosi kaip issivysto impulsas ir realizuojasi modu sinchronizacija. Taip pat realizavau cavity-dump.”
Džiaugiamės galėdami šį pirmąjį 2013-ųjų rašinį pradėti tokia optimistine gaida. Lazeris, dėl kurio buvo daugiausia neatsakytų klausimų, ir kuris žada didžiausias komercines perspektyvas, suveikė. Prieš šį įvykį nublanko visos gautos dovanos, suvalgyti patiekalai ir pamatyti fejerverkai.
Kuo tas lazeris toks ypatingas?
Norint suprasti šio kalėdinio stebuklo reikšmę, paminėsime kelis faktus. Pradėkime nuo to, kad BlackBox – toks šio kuriamo lazerio pavadinimas – turėtų būti tobulinamas tol kol bus gauti labai trumpi impulsai (dešimčių pikosekundžių eilės), o lazerio vidutinė optinė galia bus pakankama medžiagoms apdirbti (kaip rašyta paskutiniame rašinyje). Tokių parametrų lazeriai šiandien kainuoja apie 80 tūkst. EUR (apie 270 tūkst. Lt) už vienetą, yra dydžio sulig skalbimo mašina ir yra jautrūs transportavimo, laikymo ir darbo sąlygoms. Šio tipo lazeriai šiandien yra vis dar per brangūs jų masiškam panaudojimui gamyboje – daugeliu atvejų jie negali konkuruoti net su deimantiniais pjūklais ar grąžtais.
Integrated Optics kuriamas lazeris bus bent keturis kartus pigesnis, mažesnis už moteriškų vasarinių batų dėžutę, atsparus smūgiams ir drėgmei. Partneriai analizavo, kad lazeriui gerokai atpigus, jį imtų naudoti daugelyje gamybos sričių, kur vis dar vyrauja susidėvintys grąžteliai ir pjūkleliai. Tokių lazerių rinka galėtų išaugti bent 2-3 kartus.
Tai kada gi tas milijonas?
Atrodytų, kas čia tokio – jei lazeris kainuos 70 tūkst. litų, tereikia parduoti 15 vienetų lazerių ir mūsų užsibrėžtas tikslas – uždirbti pirmąjį milijoną – bus pasiektas. Bet čia reikėtų pasakyti aiškiai – lazerio kūrimas ne vienerių Kalėdų užsiėmimas. Šiuo metu tik pademonstruotas ir yra aiški vizija, kaip tas lazeris turėtų būti sukonstruotas, tačiau iki tol, kol Integrated Optics inžinieriai pasieks sąlyginai geriausius parametrus ir optimizuos jo konstrukciją, gali praeiti dar pusmetis ar net metai.
Reikia aiškiai suprasti, kad tokio aukštųjų technologijų produkto kūrimas nėra sprintas. Tai labiau panašu į maratoną. Kai ši distancija bus įveikta, laukia kitas, tikrai ne trumpesnis maratonas – komercializavimas. Padedami kompanijos IAM consultants specialistų, lazerių kūrėjai bandys išspausti kuo daugiau naudos iš patento, kuris akivaizdu, kad veikia. Lieka tik spėlioti, kaip greičiau bus uždirbtas tas pirmasis milijonas – ar pagaminus tuos 15 lazerių, ar pasirašius 2 geras licencijavimo sutartis su kitomis lazerių kompanijomis.
2013-ieji žada daug
Smagu žengti į naujus metus suprantant, kad didžiausi nežinomieji jau yra žinomi. Tuo tarpu kompanijos plėtros prasme jau numatyta dešimtys darbų, kuriuos reikės padaryti. Svarbiausi iš jų:
- Per artimiausias savaites išbandyti INVEGA suteikiamų garantijų efektyvumą;
- Vasario mėnesį suplanuotas vizitas JAV Akrono bio-medicininių technologijų parke ir Bostone;
- Planuojama parašyti kelis straipsnius moksliniuose žurnaluose;
- Reikia pradėti bendradarbiavimą su lazerių mokslininkais, kurie padėtų tiek tobulinant lazerius, tiek ieškant jiems tinkamų pritaikymų;
- Pavasario pradžioje planuojama imtis aktyvių veiksmų investicijoms pritraukti;
- Šiais metais šalia turimos eksperimentinės įrangos planuojama įrengti vieną arba dvi gamybai skirtas vietas su pusiau-automatizuota lazerių gamybos įranga.
Ir tai tik svarbiausi numatomi darbai, kurie taip pat galėtų tapti temomis rašiniams. Taigi, vienuoliktoje istorijos dalyje kol kas tiek. Laukite tęsinio.