Patentų paieška atliekama norint sužinoti situaciją intelektinės nuosavybės srityje. Tai reikaling tiek norint žinoti, ar kompanija savo veikla nepažeidžia trečiosioms šalims priklausančių intelektinės nuosavybės teisių; tiek ir prieš rengiantis patentuoti kompanijoje sukurtą produktą ar technologiją.
Netgi tam tikros srities specialistų žinios apie anksčiau padarytus šios srities išradimus dažnai būna neišsamios. Pagrindinė galima priežastis yra ta, kad anksčiau užpatentuoti išradimai taip ir nebuvo niekad įgyvendinti praktikoje – niekad nebuvo gamintas ir reklamuotas toks produktas, paslauga ir t.t.
Atlikus patentų paiešką duomenų bazėse, reikėtų tinkamai įvertinti, kiek gi galima pasikliauti atliktos paieškos rezultatais. Atitinkamai tada sužinosime, kiek mums pavyko sumažinti riziką, susijusią su išradimų patentavimu ar veiklos vykdymu srityje, kur gali būti patentais saugomų techninių sprendimų.
Kad ir kaip kruopščiai būtų atlikta paieška, lieka nemaža tikimybė, kad mūsų išradimas jau yra užpatentuotas arba publikuotas (spaudoje, moksliniuose straipsniuose ir pan.). Taip yra pirmiausia dėl to, kad mes negalime atlikti įvairių mokslinių publikacijų paieškos. Antroji priežastis yra ta, kad patentavimo procedūros trunka apytiksliai du metus, todėl šiuo metu (2007 m. gegužė) mes galime matyti pilnus aprašymus tik tų patentų, kurių paraiškos buvo paduotos iki maždaug 2005 metų gegužės mėnesio. Tam tikras išvadas galima daryti ir iš pavadinimų arba kartais pateikiamo referatų (angl. Abstract), jei tik jie būna išversti į anglų arba vokiečių kalbas.
Taigi, kad ir kokią išsamią paiešką padarysime, lieka rizika, kad paduodant konvencinę patento paraišką (PCT, Europos patentą ir pan.), išsamią ekspertizę ir paiešką vykdantys ekspertai ras viešai prieinamos informacijos, kurioje yra aprašytas išradimo techninis sprendimas. Pavyzdžiui, Europos patentų tarnyba turi savo duomenų bazę, kurioje be išradimų patentų yra dar apie 80 mln. publikacijų ir kitos viešai prieinamos medžiagos.