Paprastai apie Lazerius

Paakstinti skaitytojo komentaro, dešimtąjį rašinį Integrated Optics istorijoje skiriame lazeriams ir jų panaudojimui. Nemenkas iššūkis paaiškinti techninius dalykus netechniškai – taip, kad visi suprastų. Turbūt vienintelis dalykas, ką supranta net darželinukas yra tai, kad lazeris “šviečia”. Ir ne bet kaip, o ilga plona linija, kuri, atrodo taip ir eitų neplisdama iki pat mėnulio.

Iš ko padarytas lazeris?

Kalbant buitiškai, paprasčiausiu atveju, lazeris yra padarytas iš šviesos šaltinio ir trijų stikliukų. Du iš tų stikliukų yra veidrodėliai, tarp kurių šviesa daugelį kartų vaikšto pirmyn atgal, o trečiasis stikliukas yra tarp veidrodėlių įstatytas specialus kristalas, kuris geba sugerti šviesos šaltinio skleidžiamą šviesą ir išspinduliuoti ją kryptingai.

Vienas iš veidrodžių paprastai atspindi daugiau nei 99,5% šviesos, o antrasis veidrodis yra šiek tiek skaidrus. Pavyzdžiui, jei antrasis veidrodis atspindi 60% šviesos, kuri vaikšto tarp minėtų dviejų veidrodžių, vadinasi, pasiekus antrąjį veidrodį 40% šviesos praeis pro jį kiaurai, o 60% grįš atgal į taip vadinamą rezonatorių ir toliau vaikščios pirmyn atgal.

Tikrai ne visada lazeris padarytas tik iš trijų stikliukų. Dažnai sudėtingesni lazeriai turi dešimtis optinių komponentų, suvyniotas ilgas atkarpas šviesolaidžio, dujomis užpildytas kameras ir daug sudėtingų sprendimų.

Lazerių rinka

Lazerinių šaltinių pasaulinė rinka yra apie 7,5 mlrd. JAV dolerių. Panašiai trečdalį šios rinkos sudaro sudaro telekomunikacijoms naudojami mažos galios lazeriukai. Kiti 25% tenka lazeriams, kuriais apdirbamos medžiagos: virinama, pjaustoma ar ženklinama. Nors dažnas lietuvis yra girdėjęs, kad Lietuvoje lazerių gaminama daug ir gerų, deja, kol kas mūsų lazeriai nepretenduoja atsiriekti kažkokios žymesnės dalies rinkos nuo minėtų didžiųjų segmentų. Lietuviški lazeriai labiau skverbiasi į mokslinių taikymų segmentą ir tik vienas kitas pritaikomas pramonėje. Taigi, Lietuvos lazerių gamintojai konkuruoja tame lazerių segmente, kuris sudaro tik 5% viso pyrago.

Populiariausi taikymai

Pagal apyvartą ir kiekį, daugiausia lazerių sunaudojama interneto komunikacijoms. Mažyčiai ir pigūs lazeriukai trumpais šviesos impulsais siunčia užkoduotą informaciją šviesolaidžiais – taip užtikrinamas spartus interneto ryšys.

Kiek įdomesnis taikymas yra medžiagų apdirbimas. Čia naudojami galingi lazeriai – šimtų vatų ar net kilovatų galios. Tokio lazerio spinduliuotė yra tokia galinga, kad gali be vargo išlydyti ar pjauti  2-10 cm storio plieno lakštus. Viena didžiausių pramonės šakų, kur naudojami tokie lazeriai – automobilių gamyba. Ten lazeris ne tik atpjauna reikiamo dydžio skardas ar profilius, bet ir juos tarpusavyje suvirina. Tokio suvirinimo tikslumas – dešimtosios milimetro dalys. Tam naudojami lazeriai – daugiausia dujiniai, anglies dvideginio dujomis užpildyti spinduoliai. Deja, tokių lazerių Lietuvoje taip pat niekas negamina ir net tokių kompetencijų turbūt nėra.

Kita labai įdomi sritis – lazerinė medicina. Čia naudojama daug įvairių lazerių, o taikymai kinta nuo populiarių, tokių kaip tatuiruočių, vyno dėmių ar plaukų šalinimas iki labiau egzotinių ir gerokai sudėtingesnių – tokių kaip akių tinklainės privirinimas, auglių šalinimo operacijos ir pan.

Vienas naujausių proveržinių lazerių taikymų – mažyčiai projektoriai, kuriuos būtų galima prijungti prie išmaniojo telefono ir ant sienos didesniu mąsteliu pavaizduoti tai, kas matoma ekrane. Sumanymas labai gražus ir netgi techniškai įgyvendinamas. Deja, šiam taikymui koją pakišo atsiradę planšetiniai kompiuteriai. Atsiradus patogiems naudoti prietaisams, išoriškai prie telefono jungiamas projektorius pasirodė nepatogus ir nepateisino lūkesčių. Tad dar vienas daug žadantis taikymas gali apmirti taip ir nesugeneravęs kažkam didelių pelnų.

Iš tokių labiau nišinių taikymų, perspektyvus atrodo medicininių stentų pjovimas. Stentai – tai metaliniai ar bio-degraduojančio plastiko vamzdeliai, gausiai išpjaustyti įmantriu raštu. Tokį vamzdelį susukus ir sušaldžius,jie išlaiko mažesnį diametrą. Tokį sušaldytą vamzdelį įkišus į susiaurėjusią kraujagyslę, jis atšyla, išsiplečia, tuo pačiu išplėsdamas ir pačią kraujagyslę. Šių vamzdelių pjovimui kaip tik ir reikalingas precizinis lazerinis medžiagų apdirbimas. Ir labai galimas daiktas, kad Integrated Optics lazeriai galės būti tam taikomi.

Nuolat ieškoma naujų pritaikymų

Lazeris – labai universalus įrankis. Juo apdirbamos medžiagos, perduodama informacija, išsiaiškinama medžiagos struktūra ir sudėtis bei daug kitų dalykų. Tačiau lazerių taikymai dar toli gražu nėra nusistovėję. Kasmet atsiranda naujų medžiagų, kurias apdirbti lazeriu tampa komerciškai patrauklu.

Integrated Optics kuriami lazeriai daugiausia bus skirti preciziniam medžiagų apdirbimui ir analizei. Kad būtų vaizdu, ką reiškia precizinis medžiagų apdirbimas, įsivaizduokite ant žmogaus plauko užrašytą žodį ar ant smėlio smiltelės nupieštą logotipą – visa tai yra įmanoma.

Kompanijos akcininkai nuolat diskutuoja su įvairiais sutiktais žmonėmis, kur būstų galima taikyti sukurtus lazerius – juk būtų tikrai smagu, jei unikalus lazeris išspręstų ir kažkokią unikalią problemą. Jei šio straipsnio skaitytojams kils genialių minčių, nesidrovėkite susisiekti su Integrated Optics. Kas gali žinoti, galbūt prisidėsite prie lazerių populiarinimo.

 

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *