Kaip ir kada parduoti idėjas?

“Ar galima parduoti idėją?” Išgirdus šį klausimą be konteksto, greičiausiai atsakytume “ne”. Jei klausimą patikslinsite – “ar galima parduoti technologinę idėją, kuri teoriškai turėtų veikti?”, tada atsakysime “galbūt”. Tačiau jei klausimą formuluosite taip: “ar galima parduoti idėją, kuri jau veikia mūsų prototipe ir turi aiškių pranašumų prieš konkuruojančias technologijas?”, sakytume “pasirašykime sutartį dėl galimo komercializavimo”.

Septintoji Integrated Optics istorijos dalis skiriama technologijų komercializavimui. Kompanija šiuo metu yra pateikusi 4 patentų paraiškas, kaip manoma originaliems techniniams sprendimams apsaugoti. Ne tik apsaugoti, bet ir gauti tiesioginės ir galbūt greitos naudos iš patentų.

Kuo techniniai sprendimai skiriasi nuo idėjų?

Anksčiau rašėme, kokių tipų būna idėjos ir kurios iš jų gali būti laikomos išradimais. Vertinant iš potencialaus pirkėjo pozicijos, menka tikimybė, kad jis pirks idėją, kuri negali būti patentuojama ir dar nepradėtas tos idėjos įgyvendinimas. Net jei sugalvojote Facebook ar DropBox lygio idėją, niekas į jus nežiūrės rimtai, kol tos idėjos neįgyvendinsite.

Šiek tiek kitaip yra su techninėmis idėjomis. Štai Integrated Optics patentuojamos technologijos yra kol kas labiau idėjų lygio. Sugalvojus naują lazerį, reikia įsitikinti, kad veiks jo optinė schema, kad bus galima pagaminti tinkamą elektroniką ir kad lazerio parametrai atsikartos pagaminus jų keletą.

Šiuo metu Integrated Optics kuria, patentuoja ir testuoja dvi skirtingas lazerių konstrukcijas. Lazerio pavadinimu MatchBox (angl. degtukų dėžutė) gamyba planuojama jau kitų metų pradžioje. Šio lazerio optinė schema yra gana paprasta ir dėl jos veikimo abejonių nekyla, lieka tik pabaigti elektroniką – ji daroma itin kompaktiška, kad tilptų toje pačioje degtukų dėžutėje.

Šiek tiek kitaip yra su antruoju produktu – “BalckBox” (angl. juodoji dėžutė). Jis daug sudėtingesnis ir šiai dienai yra dar pakankamai daug nežinomųjų, susijusių su elektronika. Iki šių lazerių serijinės gamybos dar toli (tikimasi pagaminti pirmuosius parduodamus modelius 2013 pabaigoje), todėl vienintelis būdas gauti greitų pinigų yra licencijuoti patentuotą technologiją.

Licencijavimas: nei per anksti, nei per vėlai

Licencijavimas kažkuo panašus į investavimą: galima licenciją parduoti anksti, už mažą kainą ir su didžiule rizika, kuri tenka licencijos pirkėjui; arba licenciją galima parduoti vėlai – taip tikintis sumažinti licencijos pirkėjo riziką ir dėl to gauti didesnius komisinius.

Apibendrinant, ankstyvo ir vėlesnio licencijavimo savybes, jas būtų galima jas sugrupuoti šitaip:

Ankstyvas licencijavimas

Už:

  • Anksti gaunami pinigai
  • Mažesnė patento “apėjimo” rizika
  • Licencijos pirkėjas gali padėti greičiau sukurti produktą

Prieš:

  • Labai sunku suderėti avansinį honorarą
  • Licencinio mokesčio procentas daug žemesnis
  • Sunkiau įtikinti licencijos pirkėją

Vėlyvas licencijavimas

Už:

  • Didesnis honoraras
  • Galimybė gauti dalį honoraro avansu
  • Lengva įtikinti licencijos pirkėją

Prieš:

  • Didesnė patento “apėjimo” rizika
  • Vėliau gaunami pinigai
  • Reikia lėšų prototipo gamybai

Ką daryti su “Juodąja dėžute”?

Patento, susijusio su juodąja dėžute, licencijavimas yra vienas iš realiausių būdų gauti naudos, dar prieš pradedant produkto gamybą. Pats lazerio veikimo principas kompanijos vadovybės žiniomis yra niekur daugiau pasaulyje netaikomas. Preliminari patentų paieška parodė, kad anksčiau lazerių kompanijos tokio principo nenaudojo, arba nuėjo kitu, daug sudėtingesniu keliu. Integrated Optics patentuoja technologinį sprendimą, kuris leidžia tokio tipo lazerį sumažinti, atpiginti ir apskritai paversti realybe.

Didelės lazerių kompanijos galėtų būti potencialūs licencijos pirkėjai šiam išradimui. Dvi tokias lazerių kompanijas turime netgi čia, Lietuvoje. Kai viskas, atrodo, ranka pasiekiama, vis dėlto būtų neprotinga labai anksti eiti pas šias kompanijas ir siūlyti įsigyti licenciją. Patyrę inžinieriai žino, kad ne viskas, kas gražiai atrodo ant popieriaus, veiks “geležyje”. Daugiausia ko būtų galima tikėtis iš tokių ankstyvių licencijavimo veiksmų, kad kuri nors kompanija sutiks išbandyti technologiją. Naujo lazerio kūrimas yra didžiulė investicija. Tradicinėms lazerių kompanijoms šis procesas asocijuojasi su bent 2 metų tyrimų ir prototipavimo laikotarpiu bei finansinių ir žmogiškųjų resursų indėliu, prilyginamu šimtams tūkstančių ar net milijonams litų.

Remiantis licencijavimo praktika (žinoma ne Lietuvos, kur tokios beveik nėra), licencijuojant “popierinį” patentą, galima tikėtis daugiausia 5-8% komisinių, kurie būtų mokami tik licencijos pirkėjui sėkmingai pardavus pagamintų produktų. Vadinasi, pirmosios pajamos ateitų ne anksčiau kaip po metų. Taip pat prie santykinai mažesnio komisinių procento prisidėtų ir tai, kad pateiktas registruoti patentas dar neturi Europos patentų biuro eksperto atsakymo, ar išradimas naujas ir turi išradimo lygį.

“Geležinio” patento licencijavimas

Visai kitaip būtų, jei Integrated Optics galėtų pademonstruoti, kad patentuota technologija tikrai veikia. Į derybas su didelėmis lazerių kompanijomis nusinešus veikiantį lazerio prototipą, kartu su jais pamatavus jo parametrus ir įvardinus, kokia yra tokio lazerio savikaina, Integrated Optics derybininkai turėtų visus tūzus savo rankose.

Licencijavimo prasme, patentas kartu su praktiniu žinojimu yra kur kas vertingesnis. Nuo minėtų 5-8%, komisinių dalis galėtų pakilti iki 12-15%. Taip pat, žinant, kad lazeris veikia, kompanijos būtų sukalbamos sumokėti dalį komisinių avansu – taip Integrated Optics gautų pirmąją juntamą dalį pajamų, kuri galėtų atstoti netgi rizikos kapitalo investicijas.

Drąsus žingsnis

Nebūtų Integrated Optics aukštųjų technologijų startuolis, o jo akcininkai – jaunatviška energija trykštantys lazerių inžinieriai, jei nesiimtų patys kurti sudėtingojo lazerio prototipo. Principu “arba viskas, arba nieko” besivadovaujantys verslininkai jau užsakė “juodajai dėžutei” reikalingus komponentus ir suprojektavo elektroniką. Matyt prireiks dar kelių mėnesių, kol bus aišku, ar naujoji technologija veikia. Ir jei veiks, lazerių pasaulio laukia inovacija, kokios pasitaiko rečiau nei kas 15 metų.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *