Prekių ženklai yra visur, kur tik pažvelgsi. Parduotuvių lentynose, paslaugų teikimo įmonėse, logotipuose, televizijoje, pristatomi radio bangomis, mirga interneto puslapių reklamose.
Bet ne visi žino, kas yra prekių ženklas, ir koks yra jo tikslas (apie tai galite paskaityti ankstesniame mūsų straipsnyje). Dar sunkiau yra suprasti, kokiu keliu eiti ir kaip tinkamai ženklą registruoti.
Svarbu pabrėžti, kad įstatymai ar tarptautinės sutartys numato, jog prekių ženklas yra saugomas tik tuomet, kai jis yra tinkamai įregistruotas. Tai reiškia, kad tik turėdamas galiojančią ženklo registraciją, galėsi uždrausti konkurentams žymėti tokius pat gaminius tapačiu ar panašiu ženklu.
Tačiau registracijos keliai irgi gali būti skirtingi. Viskas priklauso nuo tavo norų bei siekiamos apsaugos teritorinių ribų. Prieš renkantis, kuri registracija yra tinkamesnė, turi įvertinti, kur bus prekiaujama gaminiu, kur teikiamos paslaugos? Jeigu kompanijos pagrindinė rinka yra Lietuva – tuomet jums reikalinga nacionalinė paraiška, kuri teikiama Lietuvos Respublikos valstybiniam patentų biurui. Tačiau jeigu prekiaujate visoje Europoje, tuomet paraišką tikslinga teikti Europos Sąjungos intelektinės nuosavybės tarnybai. Ši Tarnyba registruoja ir administruoja Europos Sąjungos prekių ženklus bei dizainus. Tinkamai pateikę paraišką ir sumokėję reikalingą mokestį (minimalus šiuo metu yra 850 Eur), turėsite visoje Europos Sąjungos teritorijoje galiojantį ir apsaugotą ženklą. Taip yra žymiai pigiau ir greičiau, negu teikti paraiškas visose skirtingose ES šalyje.
Trečias kelias yra tarptautinės prekių ženklo paraiškos pateikimas Pasaulinei intelektinės nuosavybės organizacijai. Tarptautinė paraiška, pati savaime, nesuteikia jokios apsaugos tol, kol nėra nurodytos konkrečios šalys, kuriose reikalinga ženklo registracija, sumokėti reikalingi mokesčiai ir ženklas įregistruotas skirtingų šalių patentų tarnybose. Tarptautinis kelias yra tiesiog administracinių procedūrų palengvinimas (tam, kad nereiktų atskirai paraiškų teikti į skirtingas šalis). Tačiau mokesčiai yra mokami už kiekvieną teritoriją, kurioje siekiama turėti ženklo registraciją ir kiekvienos šalies patentų tarnyba vertina paraišką skirtingai, todėl gali priimti ir skirtingus sprendimus (vienoje šalyje ženklas registruojamas be didesnių problemų, kitoje – registracija gali būti nepatvirtinta, dėl galiojančių įstatymų ar eksperto nuomonės).
Šiuo metu, prie tarptautinės (vadinamos Madrido vardu) prekių ženklų pateikimo sistemos yra prisijungę 113 šalių, taigi teikiant tarptautinę paraišką, bet kurią (bet kurias) iš tų šalių galima ir pasirinkti. Teikiant tarptautinę paraišką, jos kaina priklauso nuo to, kuriose šalyse sieksite įgyti galiojančią prekių ženklo registraciją. Be tarptautinės paraiškos pateikimo mokesčio, visada yra skaičiuojami ir šalių (nacionaliniai) mokesčiai.
Pavyzdys, jeigu, norite turėti registruotą ženklą JAV, Kinijoje, Japonijoje ir Indijoje, tuomet mokestis bus – 1357 Šveicarijos frankai.
Kiekvienu atveju, valstybinės rinkliavos susiję su prekių ženklų registracijomis turi įvairiausių “kabliukų”, kuriuos visada reikia pastebėti ir įvertinti. Pavyzdžiui, jeigu ženklą registruojate daugiau nei vienai prekių/paslaugų klasei, dažniausiai teks mokėti papildomą mokestį (Lietuvoje, mokami papildomi 34 Eur). Jeigu ženklas yra spalvotas, taip pat gali tekti papildomai mokėti (pavyzdžiui, už spalvotą ženklą teikiant tarptautinę paraišką mokama papildomai 250 šveicarijos frankų).
Svarbu suprasti, kad kiekviena šalis turi savo įstatymus ir savo mokesčius susijusius su ženklų registracija ir apsauga. Nepasiklysti, jums visada padės patentiniai patikėtiniai, kurie specializuojasi šioje srityje ir žino visus jos niuansus ir plonybes. Todėl visada siūlome pirma pasitarti, nes nepigus malonumas prekių ženklą turėti, galų gale gali tapti pinigų išmetimu “į balą”.
Ženklo registracijos keliai:
Nacionalinis. Paraiška teikiama Lietuvos valstybiniam patentų biurui:
· Ženklas galioja TIK Lietuvos teritorijoje · Minimalus paraiškos pateikimo mokestis – 69 Eur · Visa procedūra užtrunka apie 6 mėn. |
Europinis. Paraiška teikiama Europos Sąjungos intelektinės nuosavybės tarnybai
· Ženklas galioja visoje ES teritorijoje · Minimalus paraiškos pateikimo mokestis – 850 Eur · Visa procedūra užtrunka 4-6 mėn. |
Tarptautinis. Paraiška teikiama Pasaulinei intelektinės nuosavybės organizacijai
· Tai tik administracinių procedūrų palengvinimas, tarptautinės – galiojančios visame pasaulyje – prekių ženklų registracijos nėra · Ženklas galioja tose teritorijose, kurias pasirenka pareiškėjas · Mokestis priklauso nuo pasirinktų šalių, kuriose siekiama apsaugos |