Visa intelektinė nuosavybė yra pagrįsta ekonomine nauda, kurią ta intelektinė nuosavybė kuria. Prekių ženklo ekonominė funkcija yra pažymėti kompanijos kuriamas prekes ar teikiamas paslaugas, tam, kad vartotojas galėtų nesunkiai ir greitai atskirti konkurencingas prekes vienas nuo kitų. Beveik visos prekių ženklų teisės doktrinos būtnet ir kyla iš šios paprastos formulės – vartotojų įsiminimo racijos.
Prekių ženklas varototojui tampa prekės kokybės garantu (teigiamu arba neigiamu). Ir prekė tampa neatskiriama nuo jos resursų (medžiagų, gamybos būdų, tam tikrais atvejais netgi žmogiškųjų išteklių), kurie naudojami ar reikalingi prekei pagaminti ir pateikti. Todėl, pavyzdžiui, “Bulova” negali savo prekės ženklu žymėti kitos firmos laikrodžių, kuriems nebuvo naudotos “Bulova” laikrodžių dalys. Tik tuomet, kai prekių ženklas yra susietas su atitinkamomis gamybos priemonėmis, jis gali garantuoti stabilios ir nesikeičiančios kokybės produktą. Tai ir yra aktualu pirkėjui-vartotojui, kad prekės ženklas nurodyt prekės komercinę kilmę.
Nuo senų laikų (1883 m. priimta tarptautinė Paryžiaus konvencija dėl pramoninės nuosavybės apsaugos), kai intelektinė nuosavybė tapo viešai suprantamu ir vertinamu nematerialiu objektu ir buvo pradėta reguliuosi teisės aktais, prekių ženklai pradėti registruoti patentų tarnybų. Šiuo metu ženklų registracija galima ne tik nacionaliniame lygyje, bet ir regioniniuose – Vidaus rinkos derinimo tarnyba registruoja Bendrijos prekių ženklus, Beniliukso patentų tarnyba suteikia prekių ženklo apsaugą Belgijoje, Liuksemburge, Nyderlanduose, Afrikos intelektinės nuosavybės organizacija ir Afrikos regioninė pramoninės nuosavybės organizacija suteikia apsaugą visose tos organizacijos šalyse narėse, Pasaulinė intelektinės nuosavybės organizacija leidžia pateikti tarptautinę prekių ženklo paraišką.
Vystantis prekybai ir pramonei, taip pat paprastėjant komunikacijai tarp skirtingų tautų ir šalių, gamintojui, plečiant savo veikla, toks prekių ženklo registracijos palengvinimas yra tikrai labai naudingas. Tačiau vis dar atsiranda gamintojų, abejojančių prekių ženklo nauda ir kvestionuojančių, ženklo registracijos vertę.
Pateikiame kelis paprastus argumentus, kodėl ženklo registracija yra privalumas ir kokią naudą įmonė iš to gauna:
-
produktas, pažymėtas prekės ženklu, užtikrins, kad jam skinantis kelią į rinką, pirkėjas atpažins prekes su šiuo ženklu ir rinktis jas iš kitų, panašių prekių. Taip, laikui bėgant, ženklas taps prekės kokybės garantu, kuris bus lemiamas veiksnys pirkėjui renkantis prekes. Prekių ženklas taip pat leidžia užtikrinti, kad netgi pakeitus produkciją, ar pateikus naują gaminį, pirkėjas vis tiek rinksis tuo ženklus pažymėtas prekes, nes jau turės iš anksčiau suformuotą nuomonę apie jų komercinę kilmę.
Juk “Nike” irgi kažkada pradėjo tik nuo sportinių batelių…
-
prekyboje atsirandus tokiam pat ar panašiam prekių ženklui, registruoto ženklo savininkas turės teisinį pirmumą į ženklo naudojimą, t.y. galės uždrausti kitiems gamintojams naudoti tokį patį ar panašų ženklą panašioms arba tokiom pat prekėms;
-
kai įmonė investuoja į savo ženklą – platindama prekes, gerindama jų kokybę, reklamuodama, ji kuria ir investuoja į prekių ženklo vertę (gal ne visada tai tikslingai suvokdama). Kiekviena tobulai pagaminta prekė, ženklą daro žinomesnį, paklausesnį rinkoje. Todėl, neužregistravus ženklo, visada yra rizika, kad investicija bus prarasta – jeigu kas nors sugalvotų ir ankščiau paduotų tokio pat ar panašaus prekių ženklo paraišką.
Todėl visada siūlome įvertinti, jeigu nebegalėtumėte naudoti savo ženklo ar daug netektumėte? Kiek investavote į reklamą? Interneto puslapį? Logotipą? Emblemas? Lipdukus? Pakuotes? Dizainą? Nelinkime vėl visko pradėti iš naujo.
Tuo labiau, kad pirminis nacionalinis ženklo registravimas labai prieinamas. Valstybinė rinkliava Patentų biurui – 69 Eur už paraiškos padavimą (sumokama pateikiant paraišką arba per mėnesį nuo pateikimo). Ir 69 Eur už prekių ženklo įregistravimą (ženklas įregistruojamas per daugmaž šešis mėnesius nuo paraiškos pateikimo datos).
Reikia specialisto konsultacijos ar pagalbos? IAM consultants užpildys už Jus paraišką, pateiks ją patentų biurui, teisėtai Jus atstovaus. Sutvarkysime visus formalumus: vyksime į Patentų biurą, tvarkysime, archivuosime susijusius dokumentus, atliksime bankinius pavedimus, seksime terminus. Pasirinkę mus būsite laisvi nuo; frustacijos pildant formas su keliolika laukų, kurie nėra labai aiškūs; nemalonaus skambinimo į patentų biurą ir skambučių iš patentų biuro; streso dėl teisinių registracijos aspektų.
Ir dar, kas yra labai svarbu – mes sutaupome Jūsų laiką. Ne tik tuo, kad užpildome paraišką, bet ir tuo, kad mes TAI padarome. Labai dažnai įmonės nori užregistruoti intelektinę nuosavybę, bet visada atsiranda kitų reikalų ir klausimų; gamyba, platinimas, nauji užsakymai… ir taip intelektinės nuosavybės valdymas yra nukeliamas į tolimą ateitį. Kol netikėtai yra gaunamas konkurentų laiškas, jog savo prekių ženklo naudoti teisėtai nebegalite…
Linkime sėkmės nepasiklystant intelektinės nuosavybės labirintuose!