Yra du dalykai, kas labiausiai gąsdina išradėjus – didelės patentavimo procedūrų kainos ir sudėtingas teisių gynimas. Taigi, šiame rašinyje nagrinėsime patentų kainas, patikėtinių įkainius, alternatyvas patikėtinių paslaugoms, valstybines rinkliavas ir valstybės paramą išradimų patentavimui.
Kas sudaro patento kainą?
Pagrindinės išradimo patento kainos komponentės yra šios:
- Preliminari ankstesnių patentų paieška
- Išradimo aprašymo ir brėžinių parengimas
- Prioritetinės patento paraiškos padavimas
- Tarptautinės patento paraiškos padavimas
- Tarptautinė patentų paieška
- Išsami ekspertizė
- Patento išplėtimai į pasirinktas valstybes
- Patentų kiekvienoje valstybėje išdavimas
- Kasmetinis palaikymas
Žvelgiant kitu pjūviu, išradimo patentavimo kainą sudaro oficialios (patentų biurų) rinkliavos ir profesionalų (patentinių patikėtinių, patentų rašytojų) paslaugos. Dažnai antrosios grupės išlaidos būna netgi didesnės, kadangi joms tenka pakankamai dideli vertimo kaštai kai patentai yra išplėtinėjami į pasirinktas valstybes.
Nuolaidos fiziniams asmenims
Pirmiausia ką būtina paminėti kalbant apie išradimų patentavimo kainas, tai, kad daugelyje valstybių yra taikomos didelės mokesčių lengvatos fiziniams asmenims. Lietuvos Respublikos Valstybinis patentų biuras taiko 50 proc. lengvatą paraiškos padavimo mokesčiui [1] ir kitoms oficialioms rinkliavoms, susijusioms su išradimų patentavimu. O štai Pasaulinė Intelektinės Nuosavybės Organizacija (WIPO) taiko 90 proc. nuolaidą pareiškėjams iš Lietuvos, kurie yra fiziniai asmenys. Kalbant apie konkrečius skaičius, už PCT (paraiškos pagal tarptautinės kooperacijos sutartį) paraiškos padavimą mokama ne 1000 EUR, o tik 100 EUR.
Nepaisant nuolaidų oficialioms rinkliavoms, patentiniai patikėtiniai tokios nuolaidos dažniausiai netaiko, todėl patentų tarnybų taikomas finansinis palengvinimas yra nežymus lyginant su visomis patentavimo išlaidomis. Tačiau, jei išradėjas ryžtasi pats paduoti paraišką savos šalies patentų biurui arba WIPO tarnybai, paraiškos padavimo mokesčio lengvata yra gana svari. Savo jėgomis patentavimo darbus atliekančiam išradėjui gauti patentą Lietuvos Respublikoje 2006 metais kainavo vidutiniškai apytiksliai 900 Lt., o paduodant paraišką per patentinį patikėtinį – 2000 Lt. Štai 2012-aisiais metais gana žymiai kilo patentinių patikėtinių paslaugų įkainiai, tad vien už preliminarią patentų paiešką ir išradimo aprašymo parengimą gali tekti pakloti 5000 Lt ir daugiau.
Patentų rašymo kompanija UAB “IAM consultants” savo klientams siūlo paskaičiuoti preliminarius patentavimo kaštus (patento dokumentacijos parengimui) pasinaudojant šia skaičiuokle.
Patentų kainų statistika
Kalbant apie PCT paraišką ir jos išplėtimus į valstybes, kainos kur kas didesnės, nes pasirinktose valstybėse būtina susirasti vietinius patentinius patikėtinius, padengti atstovavimo išlaidas ir vertimo mokesčius. Be to, išradimo patentavimas paduodant PCT paraišką kainuoja brangiau dėl 6000-10000 Lt siekiančių paraiškos ir patentinės paieškos mokesčių. Remiantis apytiksliais Europos patentų biuro (EPO) skaičiavimais, 1 lentelėje pateikiama apytikslė patentavimo kaina 8 valstybėse: Danija, Japonija, Rusija, Švedija, Didžioji Britanija, JAV, Suomija, Vokietija [9].
1 lentelė. Patentavimo darbų išlaidos pereinant į nacionalinį lygį 6 valstybėse pagal PCT
Nacionalinis lygis: | |
Paraiškos padavimo ir paieškos mokestis | 2 000 eurų |
Ekspertizės mokestis | 3 900 eurų |
Patento paskelbimo ir išdavimo mokestis | 1 400 eurų |
Metų mokesčiai per pirmuosius penkis metus | 3 000 eurų |
Patentinio patikėtinio mokestis | 5 500 eurų |
Vertimai | 11 500 eurų |
Iš viso: | 27 300 eurų |
Metiniai patento palaikymo mokesčiai yra mokami nuo trečiųjų metų ir mokami kasmet iki 20 patento galiojimo metų, po to patentuota technologija gali naudotis visi. Mokesčiai yra progresiniai, t.y., didėjantys metai iš metų, tai susiję su didėjančia patento ekonomine verte, kai technologija papilinta ir yra “subrandinama”. Jei išradimas yra sėkmingai pritaikomas pramonėje, jo kasmetinio pelno potencialas nuolat auga, todėl ir mokesčiai kasmet didėja. Jei patento išlaikymas tampa nuostolingas, galima tiesiog nutraukti metinių mokesčių mokėjimą. Mokesčių nutraukimas yra savaime interpretuojamas kaip teisės į patentą atsisakymas. Mokant metinius mokesčius, labai svarbu nepraleisti terminų. Terminai skaičiuojami nuo paraiškos padavimo datos. Praleidus terminą dar pusę metų galima sumokėti metinį mokestį su 50 proc. priemoka.
Lietuvos Vyriausybės parama patentavimui
Lietuvos Respublikos Vyriausybė, vykdydama Inovacijų versle programą, dar 2005-aisiais metais numatė Finansinės paramos teikimą išlaidoms, susijusioms su išradimo patento gavimu. Ūkio ministras 2005 m. kovo 15 d. įsakymu Nr. 4-113 patvirtino Finansinės paramos teikimo išlaidoms, susijusioms su išradimo patento gavimu, kompensuoti taisykles, pagal kurias kompensuojamos tik su Europos patentu arba patentų, išduotų pagal PCT gavimu susijusios išlaidos iki 100 000 eurų fiziniam ar juridiniam asmeniui. 2006 metais išmokėta viena kompensacija už išradimo patentą akcinei bendrovei “Fermentas”. Kompensacijos suma sudarė daugiau kaip 37 tūkstančius litų, t.y. 80 procentų patentavimo išlaidų [8]. Praėjusiais metais (2012) išmokėtų kompensacijų suma viršijo 1 mln. Lt. Jei ir šiais – 2013-aisiais metais – bus išlaikytos panašios kompensavimo sąlygos, tikimasi ypač didelio išradėjų aktyvumo. Pernai kompensacijos buvo skiriamos 95 proc. intensyvumu. Tačiau jau kelis metus iš eilės kompensacijos yra mokamos tik juridiniams asmenims ir mokslo įstaigoms.
Kompensacija yra labai svarus paskatinimas lietuviams išradėjams, tačiau daugumai, ypač privatiems asmenims, vis dar neįveikiamas pradinių mokesčių barjeras. Kompensacija išmokama tik sėkmingai pasibaigus visoms patentavimo procedūroms (maždaug po 2 metų), tačiau visada išlieka rizika, kad egzaminavimo metu patentas bus atmestas ir išradėjas liks be nieko. Kartais išradimas atmetamas dėl paprasčiausio nesugebėjimo paruošti taisyklinga anglų kalba parašyto teksto. Netgi tuo atveju, kai paduodant paraišką joje buvo palikta klaidų, gavus egzaminavimo rezultatus, yra galimybė keisti apibrėžtį (o iki gaunant egzaminavimo rezultatus – ir visą aprašymą). Taisymai turi būti atliekami remiantis atsiunčiama eksperto nuomone (angl. written opinion). Patentinės paraiškos taisymas yra nemokamas, nebent patentinis patikėtinis yra numatęs papildomą paraiškos taisymo apmokestinimą.
Padeda gauti kompensacijas
Kompanija “IAM consultants” taip pat padeda pareiškėjams rengti paraiškas kompensacijoms ir atstovauja patentuojančias kompanijas santykiuose su MITA. 2012 metais mūsų klientų paraiškos sudarė daugiau nei 20% viso “Pramoninės Nuosavybės Teisių Apsaugos” projekto biudžeto, t.y. daugiau nei 200 tūkst. Lt. Šio projekto taisykles ir naujienas galima sekti MITA svetainėje.
Kasmetinis susidomėjimas šia programa ir, nors ir nežymus, patentų skaičiaus augimas rodo, kad šios rūšies intelektinės nuosavybės apsauga populiarėja ir kompanijos rengiasi konkuruoti pasaulinėse rinkose ne tik maža produkcijos kaina, bet ir inovatyviomis technologijomis ir sprendimais.
[1] 2012 metais paraiškos padavimo mokestis juridiniams asmenims buvo 400 Lt., o fiziniams asmenims – 200 Lt. Šiais metais (2014 m.) paraiškos padavimo mokestis juridiniams asmenims yra 300 Lt.
Sveiki,
gal užsiimate patentavimu, arba galite nurodyti kas užsiimtu visos dokumentacijos sutvarkymu
Laba diena,
patentavimu užsiimame, laukite kontakto el. paštu.
tos pacios informacijos noreciau ir as…
ir as!
Laba diena. Esu Aivaras is vln, noreciau suzinoti patento pateikimo proceduras ir aisku kiek tai kainuos? ar padesite? Laukiu ziniu, aciu.
Sveiki. Noreciau gauti visa informacija apie patentavima i savo el. pasta, žinoma jei tuo dar ūžsiimate.
ačiu.
Pagarbiai Edgaras
As ziuriu ka nieko,gero.Esu sumastes paprasta,buiti lengvinanti dalykeli automobilije,Ji pats naudoju,ir man padeda.Ir niekur tokio nera.Galvoju uzpatentuosiu,bet priskaiciau tu mokesciu,tai kaip jai pinigu neturi o tik smegenis,tai nieko neuzpatentuosi.Ir neaisku kiek kainuoja patentas,Esme ta kad mano patentas skirtas automobiliu pramonei,tai turi galioti visame pasaulyje,tai kokio patento reikia,ir kokia kaina,,iskarto ar per metus ar kaip skaiciuojasi,
Ir ivis kiek uzdirba is jo,1-5 10 proc nuo vertes,ar yra lubos kiek moka daugiausia,
Išradimų patentavimas yra komercinis įrankis, suteikiantis monopolį tose valstybėse, kuriose išradimas užpatentuojamas. Kad tą monopolį būtų galima priskirti kažkuriam konkrečiam asmeniui – išradėjui arba įmonei – reikia gerai patikrinti, ar tikrai tas asmuo yra pirmasis sugalvojęs šį išradimą. Patikrinimas yra sudėtinga ir ilga procedūra, kurios veltui niekas nedaro. Vėliau, jei išradimas visgi naujas, reikia jį užregistruoti ir visiems viešai paskelbti – tai irgi reikalauja žmonių darbo, šiuo atveju, patentų biuro darbuotojų darbo. Taigi, už tai vėl turi susimokėti išradėjas.
Net jeigu patentas išduodamas, reikia labai gerai įsivertinti savo galimybes jį parduoti kažkokiai dideliai kompanijai arba net būti pasiryžus bylinėtis su pažeidėjais teisme. Be šito pasiryžimo patentuoti tikrai neverta.
O sėkmingai licencijavus arba pardavus patentą galima nesunkiai per keletą metų uždirbti milijonus. Reikia tuo labai rimtai užsiimti.
Labas. Esu sugalvojes programele mobiliesiems telefonams.Del savo populiarumo ji bus verta miljonu!!!! Pagal scensrijus tai mano butu brangiausias,taciau as tokiu pinigu neturiu. ieskau remejo.mano ideja-tavo pinigai!!Gera reklama ir sviesta tepam ant desros!!
..be to Mano ideja-tavo pinigai.jei mes sukeistume vietomis mano su tavo gautume,mano pinigai-tavo ideja.o tai jau skamba kaip Kompanijos pavadinimas .kompanijos kuri perka idejas! todel as dabar pareiskiu savo teises i sia ideja!