Gintarinis Lazeris – Dar Vienas Laimėjimas

“Nelaimės po vieną nevaikšto” – keista, bet apie gerus dalykus tokio posakio nėra. Tiesa yra kitoks, nelabai išradingas, – “kai sekasi, tai sekasi”. Gal kažkokio naujo posakio nesiimsime galvoti, geriau aptarkime tą sėkmę. Jei pamenate, iškart po šv. Kalėdų Integrated Optics lazerių inžinieriams pavyko parodyti veikiant trumpų impulsų lazerį. Nors iki produkto pateikimo į rinką dar laukia pakankamai ilgas kelias, patentui, kuriuo saugoma įgalinanti technologija, tai jau suteikia vertės.

Atsiliepimai po gerų naujienų

Kuriant šį rašinių ciklą, vienu metu buvome pradėję abejoti, ar šią technologijų kompanijos istoriją išvis skaito kas nors, išskyrus šeimos narius ir artimus draugus. Tikrai žinojome, kad pirmieji šios serijos straipsniai pasiekė nemažą dalį tikslinės auditorijos – tuokart gavome daug atsiliepimų ir įvairių vertinimų iš kolegų. Priminsiu, kad tikslinę auditoriją sudaro investuotojai, Lietuvos lazerininkų bendruomenės nariai ir galimi lazerių naudotojai. Taigi, kol straipsniuose buvo aprašomi svarbesni priimti sprendimai, strategija, aplinka, iš investuotojų nesulaukėme beveik jokių kontaktų, išskyrus tuos, su kuriais bendravome patys. Atsitiktinumas ar ne, tačiau vos tik pasirodė straipsnis, pranešantis apie sėkmę, kontaktus su startuoliu panoro aktyviau palaikyti vienas iš rizikos kapitalo fondų, su kuriuo, nors pasyviai, bet jau kurį laiką ėjo kalba apie galimą bendradarbiavimą.

Geros naujienos tikrai išjudina. Ir matyt daugelis pajuto tą optimizmą ir kalėdinių stebūklų dvasią – dėl sveikinimų, pastebėjimų ir linkėjimų gausos pajutome, kad rašiniai yra skaitomi. Tarpušvenčiu gerdami šampaną Integrated Optics savininkai reziumavo, kad antrasis 2012-ųjų pusmetis buvo labai produktyvus ir nusistatė, ko sieks ateinantį pusmetį.

Svarbu pamatuoti parametrus

Nors BlackBox lazerio principas jau pademonstruotas, iš tikro dar nežinoma, kokios šios technologijos galimybės. Tik dabar inžinieriai užsakė galios matuoklį, komponentus autokoreliatoriui ir greitą fotodiodą – priemones, kuriomis bus galima charakterizuoti svarbiausius lazerio išvado parametrus. Sausio 11 d. šie įrankiai buvo išsiųsti iš JAV ir vėliausiai per dvi savaites turėtų pasiekti Lietuvą. Norėtųsi tikėti, kad kitame rašinyje bus galima pasakyti daugiau apie BlackBox.

Jau žinoma ir ką Integrated Optics inžinieriai darys pamatavę parametrus. Visų pirma bus stengiamasi lazerį surinkti ant lengvai pernešamos platformos – tam, kad jį būtų galima nusinešti pavyzdžiui į lazerių tyrimų centrą papildomiems matavimams (pluošto kokybės, stabilumo ir pan.) bei parodyti potencialiems licencijos pirkėjams – kitoms impulsinius lazerius gaminančioms kompanijoms. Kaip minėta anksčiau, ankstyvas licencijos pardavimas gali būti geras papildomų pajamų šaltinis. Kartu su rizikos kapitalo investicijoms tai galėtų gerokai išplėsti finansines galimybes tolimesnei šio verslo plėtrai.

Licencijos pardavimai galėtų būti dar sėkmingesni, jei šia technologija susidomėtų mokslininkai ir imtųsi eksperimentuoti. Taip daug greičiau būtų išsiaiškintos technologijos galimybės ir ji būtų reklamuojama mokslinių straipsnių forma. Tuo tikslu, IO žmonės taip pat rengiasi publikuoti keletą mokslinių straipsnių, kurie galėtų inicijuoti naujos tyrimų krypties formavimąsi.

Antroji gera naujiena

Pabaigai pasilikau antrąją gerąją naujieną, kuri leido rezultatyviai pradėti ir 2013-uosius. Integrated Optics vienu metu kuria dvi lazerių platformas. Viena yra jau minėtas BlackBox, o antroji – degtukų dėžutės dydžio lazerių serija – MatchBox. Vienu metu vystyti dvi platformas patogu – jei vieno lazerio kūrimas užstringa dėl ilgai gaminamų komponentų, galima imtis kitos platformos. Taip ir atsitiko.

Matchbox lazerio optinėje schemoje IO inžinieriai suprojektavo keletą visiškai nestandartinių optinių komponentų. Šie komponentai, gaminant juos pirmą kartą, yra sudėtingi ir gamybos ciklas gali užsitęsti. Be to, buvo gana didelė tikimybė, kad nepavyks tinkamai atlikti vieno ar kito gamybos žingsnio ir visa komponentų partija būtų niekam tikusi. Taigi, užsakę šiuos specifinius optinius komponentus rugsėjo mėnesį, juos gavo tik sausio pradžioje. Gamintojas pažadėjo, kad kitąkart gamybos terminas bus triskart trumpesnis, kadangi dabar visi žingsniai jau yra aiškūs. Tačiau dėl tinkamo šių komponentų veikimo bendroje lazerio schemoje, viskas buvo neaišku, kol realiai nepabandyta.

Surinkus optinę schemą, ir tinkamai išstačius šiuos specifinius komponentus, buvo stebimas norimos generuoti spinduliuotės žybčiojimas. Jau buvo kilę nerimo, ar lazeris iš viso veiks. Tačiau padidinus kaupinimo spinduliuotės galią iki 3W, ėmė akinti ryški geltonai-oranžinė dėmė – visų pastangų tikslas. Geltono lazerio schemos iki šiol būdavo labai sudėtingos, o šiek tiek didesnių galių 593 nm lazerių kaina siekia keliolika tūkstančių Eurų. Bet štai Integrated Optics schema yra ypač pigi (dėl intrigos savikainos neatskleisime) ir, kaip tikimasi, efektyvi energijos prasme.

MatchBox – mažas bet universalus

Geltonai-oranžinės spinduliuotės MatchBox lazeris yra tik vienas iš bent aštuonių modelių šioje serijoje ir turbūt pats sudėtingiausias. Geltoni lazeriai turi kelis nusistovėjusius pagrindinius pritaikymus. Bene plačiausias jų – gydyti su krauju susijusias odos ligas, tokias kaip tinklinės kraujagyslės, hemangioma, vyno dėmės ir pan. Šiems dermatologiniams taikymams reikia didelės galios lazerių, tad į juos Integrated Optics taikysis šiek tiek vėliau. Taip pat didelės galios ir labai tikslių spektrinių parametrų reikia astronomijai. Norint suderinti didžiulių teleskopų optiką, geltonu lazeriu šviečiama į dangų ir maždaug 100 km virš žemės esančiame natrio garų sluoksnyje įžiebiama dirbtinė žvaigždė. IO pasiūlytas geltonas lazeris turi labai geras galios didinimo galimybes, tačiau tam reikės šiek tiek daugiau investicijų.

Pirmuoju priartėjimu, lazerio galia turėtų būti maždaug 100 mW eilės. To pakanka biologiniams taikymams, pavyzdžiui, ląstelių vaizdinimui, fluorescencijai ir pan. Šiek tiek didesnės galios lazeris puikiai tiktų lazerių šou ar lazeriniams projektoriams.

Sėkmės tikimybė paaugo

Po to kai abiejų kuriamų lazerių principai yra pademonstruoti, vertintume, kad verslo sėkmės tikimybė gerokai išaugo. Sukurti prototipai jau dabar atitinka daugiau nei 2 mln. Lt vertę – tiek kainuotų panašių lazerių sukūrimas užsakant darbus pas tuo užsiimančias kompanijas. Dabar svarbiausia tinkamai pabaigti produktų kūrimą (ir tai nebus labai greitai) ir prasimušti į rinką. Nors produktai bus gana revoliuciniai tiek dydžio/parametrų, tiek ir kainos prasme, einant į rinką, gali būti ir netikėtumų. Bet apie juos vėliau. O dabar reikia greitai pabaigti šampaną ir skubėti toliau kurti lazerius. Pranešime.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *