Išradimų pasaulyje, išradėjams dažnai kyla klausimas:
Mano sprendimas yra naujas, tačiau radau ankstesnių patentų, kurie bendrai aprašo tą technikos sritį, kur yra ir manasis išradimas. Ar galiu išvengti ankstesnių patentų ir gaminti produktus pagal savo technologiją? Ir ar galiu patentuoti?
Trumpas atsakymas yra toks, kad išradimo patentas nesuteikia teisės gaminti produkto, kadangi tas produktas gali pažeisti (kirstis) kitiems asmenims priklausančias patentines teises.
Situacija: jūs sugalvojote, kad mobilaus telefono įkroviklį galima nesunkiai įmontuoti į patį telefoną, padaryti iš telefono korpuso išsikišančią elektros jungtį ir pan.
Išvada: tai, kad jūs sugalvojote patobulinimą telefonui, nereiškia, kad jūs jau galite gaminti telefoną. Paprastai tokie įrenginiai ir jų funkcijos yra saugomos šimtais, kartais net tūkstančiais patentų vienu metu. Tad jūs negalite gaminti telefono, kol negavote licencijų kitiems šimtui ar daugiau patentų.
Tokiu atveju dažniausiai klausiama: o ką aš galiu daryti su tokiu patentu?
Atsakymas paprastas: licencijuoti, parduoti arba “reketuoti”. Kadangi pirmuosius du patento panaudojimo būdus jau esame aprašę, belieka aptarti trečiąjį.
Patentinis reketas arba patentų troliai
Nors ir pavadinome gana “aštriai”, tačiau patentinis reketas yra legali priemonė gauti naudos iš patentuotos technologijos. Viskas ko reikia, yra turėti patentuotą išradimą keliose svarbiausiose rinkose ir kad koks didelis gamintojas imtų naudoti jūsų užpatentuotą funkciją savo gaminiuose.
Antra aplinkybė, kurią verta paminėti yra ta, kad bylinėjimasis patentų bylose yra be galo brangus procesas. Tokiame procese turi dalyvauti nepriklausomi techniniai ekspertai, yra galybė aspektų ir reikia surinkti daugybę įrodymų. Toks bylinėjimasis JAV vidutiniškai kainuoja apie 1 milijoną dolerių vienai besibylinėjančiai pusei. Europoje šis vidurkis taip pat artėja ar jau perkopė 1 milijoną eurų.
Turint šias aplinkybes galvoje, tampa akivaizdu, kad visi kaip imanoma vengia spręsti patentinius ginčus teismuose. Tuo naudojasi “patentų troliai”. Jie siūlo kompanijoms sutikti su jų siūlomomis sąlygomis. Tose sąlygose dažniausiai prašoma sumokėti “licencijos” mokesčius, kurie yra perpus mažesni nei tipiniai bylinėjimosi kaštai, pvz. 500.000 JAV dolerių. Jie tokiu būdu pavyksta parklupdyti bent vieną didesnę kompaniją, kitos krenta lengviau, nes mato, kad konkurentai nusileido, vadinasi ir jiems nebelieka nieko kito.
Patentų trolių veikla dažnai būna labai sėkminga. Tokios patentinio šantažo kompanijos dažnai supirkinėja silpnus patentus. Po patento išdavimo, jį panaikinti galima tik teisme; toks procesas kainuoja ne ką mažiau nei aukščiau minėti bylinėjimosi kaštai.
Tad jei susidūrėte su troliais, būkite atsargūs. O jei traukia legali šantažo veikla, tapkite patentų troliu!