Amerika Kviečia Kurti Verslą Ten

Microchip laserGerais senais laikais, kad ir 1997-aisiais, JAV buvo svajonių šalis. Mums, tuo metu dar moksleiviams, pradėjusiems šiek tiek orientuotis geopolitikoje, atrodė, kad ši valstybė yra tokia stipri, kad greičiausiai jos niekas nebepavys ir ji klestės amžinai. Dažnas lietuvis būtų mielai iškeitęs namus su cepelinais į namus su dėdės Rono mėsainiais. Deja, negalėjo, nes vizas išduodavo tik gerus darbus ir šeimas čia turintiems, taigi mažesne rizika pasilikti Henrio Fordo ir Elvio Prestlio gimtinėje pasižymintiems tautiečiams.

Nūnai jaunus Lietuvos verslininkus ši šalis ne tik kviečia, bet net ir samdo profesionalius verslo konsultantus, kurie geba atskleisti visus šios, tikėkimės, vis dar didžiausios pasaulio ekonomikos privalumus. Integrated Optics būtent ir tapo tokia kompanija, kurią Amerikon perkelti užsimojo Akrono miesto, esančio Ohajo valstijoje, valdžia.

Nuo atrankos iki susitikimo su meru

Pirmasis Integrated Optics steigėjų susitikimas su Akrono žmonėmis įvyko dar 2012-ųjų rugsėjo mėnesį. VšĮ Versli Lietuva rengtame renginyje “Life Sciences Baltics”, kątik įsteigtos kompanijos atstovai rungėsi startuolių konkurse – ten visus pribloškė savo užmojais, lazerių parametrais ir verslo plano subtilybėmis. Nors šiam fizikinių technologijų startuoliui buvo atseikėta tik trečioji vieta ir simbolinis 500 Lt prizas, tačiau Akrono žmonėms visgi pasirodė, kad ši kompanija galėtų sukurti daugiausiai darbo vietų polimerų pramone garsėjančiame regione.

Medicininiai prietaisai, vaizdinimo įrenginiai ir jutikliai čia yra pasirinkti strateginėmis technologijų vystymo kryptimis. Tam yra geros sąlygos – vos už 30 km esanti viena didžiausių šalies ar net pasaulio ligoninių (Klivlando klinika), arti 2000 įmonių dirbančių polimerų gamybos, apdirbimo ir panaudojimo srityse, stiprūs universitetai ir verslo inkubatoriai – ko daugiau galėtų norėti lazerių technologijas kurianti kompanija?

Kelionę į Akroną padėjo organizuoti miesto savivaldybei dirbantys žmonės – profesionalūs verslo konsultantai, kurie pažįsta daugelio vietinių technologinių kompanijų vadovus, universitetų žmones ir patį merą. Kartu su Integrated Optics vykę Kauno Technologijos Universiteto padalinių vadovai, įskaitant ir universiteto rektorių, taip pat dalyvavo dviejų dienų programoje universitete ir verslo greitintuve ir net du vakarus valgydami steikus ir gurkšnodami vyną klausėsi Akrono miesto mero sąmojų. Tai toli gražu nebūdinga amerikiečiams – kur tai matyta, kad pusę milijono gyventojų turinčio miesto meras du vakarus praleistų su saujele mokslininkų, juos vaišintų ir įtikinėtų, kaip gerai yra bendradarbiauti su vietos mokslininkais ar perkelti čia iš universitetų atsiradusias kompanijas, taip vadinamus spin-off’us?

Visa tai daroma turint vieną pagrindinį tikslą – kurti darbo vietas JAV piliečiams. Jie darė viską, kad parodytų, jog JAV yra nuostabi šalis plėtoti verslui ir atrodė patys tuo visiškai įsitikinę.

Lietuvių delegacijos vizitas buvo įamžintas ir vietinėje spaudoje bei radijuje:

www.ohio.com

Akron city news

Akron radio

 

Susitikimai su kompanijomis ir NASA

Integrated Optics turėjo dviem dienomis ilgesnę programą nei KTU vadovai. Per tas dvi dienas buvo suplanuoti 6 susitikimai su mokslininkais ir kompanijomis, kurios arba naudoja lazerius, arba galėtų tapti partneriais integruojant sukurtus produktus. Ir iš tikrųjų – lyginti JAV kompanijas su lietuviškais partneriais tai tas pats kaip lyginti slidinėjimą Austrijos Alpėse su nusileidimu nuo Liepkalnio Vilniuje.

NASA lasersVienas iš susitikimų buvo su NASA Glenn tyrimų centre dirbančiu Jeffrey Mackey. Jis ten kiečiausias lazerių specialistas. Nors tikėjomės išvysti vieną iš tų vyrukų juodais drabužiais, sutikome šiltą ir smalsų mokslininką, kuris labiau už viską mėgsta už NASA pinigus pažaisti su naujais žaisliukais. Ir jam patiko mūsų MatchBox lazeris. Trumpas pokalbis davė daug naujų minčių. Kadangi Integrated Optics lazeriai yra dešimtis kartų mažesni nei konkurentų, yra labai didelė galimybė, kad būtent tokie mažiausi pasaulio lazeriai būtų siunčiami į misijas – jie sveria mažiau, užima nedaug vietos ir yra atsparesni aplinkos poveikiui. Pavyzdžiui, erdvėlaiviui atsiplešiant nuo žemės yra sukuriami dideli pagreičiai ir vibracijos, tad visa įranga turi būti patikrinta specialiais vibracijų testais. Taigi, dabar Integrated Optics savininkai daugiau mažiau žino, ko reikia kosmoso pramonei ir turi patį tiesiausią kontaktą lazerių pritaikymui erdvėlaiviuose ir palydovuose.

Po vizito pas NASA, savivaldybės samdomas konsultantas netruko užakcentuoti, kad su NASA dirbti gali tik JAV veiklą vykdančios kompanijos – ir tai turėtų paskatinti mus kuo greičiau įsteigti atstovybę šioje šalyje, iš kurios skrendama į Mėnulį ir į Marsą.

Verslo ArchAngelų susitikimas

Į programą taip pat įėjo dalyvavimas kasmėnesiniame verslo angelų suvažiavime. Čia pristatyti savo verslo plano neteko, tačiau paklausėme, kaip tai daro serijiniai entrepreneriai. Vieni kalbėjo apie sveikuoliškus batonėlius, kiti apie miego apnėjos detektavimo sistemą, treti apie labdaros surinkimo ir paskirstymo sistemas, o angelai, kiek juos buvo galima atpažinti iš minios, buvo daugiausia penkiasdešimtmetį perkopę ponai, kurie tikrai jaučia atsakomybę dėl savo šalies klestėjimo ir mielai suteikia vertės investuodami į projektus, kuriuose jaučia galintys būti naudingi.

Turbūt neatsitiktinai viename iš skaitytų paskaitų lektorius akcentavo, kad norint pritraukti investicijų iš Amerikos investuotojų, reikia turėti vietinę kompaniją. Tas pats ir su JAV skiriamu MTEP projektų finansavimu. Juk visų šių priemonių tikslas – kurti darbo vietas ten, svajonių šalyje.

Savi privalumai, savi trūkumai

Kad ir kaip patraukliai skambėtų galimybė verslą vystyti šalyje, kurioje klientai yra po ranka, o investuotojai ne tik pinigingi, bet ir su naudinga patirtimi, negalime perlipti per save ir lengvai priimti tokių sprendimų. Juk darbo vietas reikia kurti ir Lietuvoje, juk geroji Europa ir čia skiria lėšų jaunoms technologijų kompanijoms, juk vien Vilniuje kasmet paruošiama apie 30 lazerių technologijų magistrantų, o kuriamos modernios atviros prieigos laboratorijos nenorės būti tuščios ir negalinčios susimokėti už šildymą. Tuolab, kad su KTU mokslininkais kelionės metu buvo surastos bent kelios bendradarbiavimo ir tyrimų temos. Galiausiai yra ir asmeninės priežastys – nepalikti šeimos ir draugų.

Būtų galima vardinti ir toliau, taip atbaidant net tuos ištvermingiausius skaitytojus, kurie atėjo iki šios pastraipos.  Bet matyt šiam kartui sustosime. Lietuva yra gera vieta vystyti technologijų verslui ir gamybai. Integrated Optics šeimininkai čia nori kurti darbo vietas ir iš šitos mažos šalies stebinti pasaulį lazerių inovacijomis. Ir tik kažkur, viename iš verslo plano puslapių greičiausiai atsiras pastraipa apie planus įsteigti atstovybę JAV – didžiausioje pasaulio ekonomikoje. Ir ir šie planai jau pamažu įgauna struktūrą – aiškėja su kuo, kur, kokiu būdu ir kokiais resursais tai būtų galima padaryti. Bet apie tai jau kitame rašinyje.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *